MENU
About UsHistory of Hyde ParkBoards & CommitteesBylaws (Revised 2017)Meetings & MinutesLocal InformationArea SchoolsZoning & MapsPublic Service DirectoryMembershipContact

Boards & Committees

we meet the 3rd thursday of every month

HPNC Board of Trustees

By-Law Review, Editorial Board of Review

Janet Buening

Danielle Discepoli

Dave Hapner

Scott Hassell

Norman Lewis

Sybil Mullin

Rich Postler

Annie Rusche

Todd Roe

Paul Rudolf

Alfred Shikany

Bob Smyth

Blair Whitney

Valerie Woodham

Gary Wollenweber

Officers & Executive Committee

By-Law Review, Editorial Board of Review

President

Danielle Discepoli

Vice President

Scott Hassell

Communications Secretary

Valerie Woodham

Treasurer

Norman Lewis

Recording Secretary

Sybil Mullin

Executive Committee Member

Bob Smyth

HPNC Representatives to:

By-Law Review, Editorial Board of Review

Ault Park Advisory Council

Alfred Shikany, Val Woodham

Hyde Park East Business Association

Bob Smyth

Hyde Park School LSDMC

Andy Lewis

Hyde Park Square Business Association

Janet Buening, Rich Postler

Invest in Neighborhoods

Janet Buening, Norm Lewis, Scott Hassell, Carl Uebelacker

NSP Managers: Norm Lewis, Bob Smyth

Hyde Park Center for Older Adults
& Gaslight Gala

Janet Buening

Hyde Park East Steering Committee

Bob Smyth, Norm Lewis

Hyde Park Neighborhood Improvement Corporation

Janet Buening, Norm Lewis, Scott Hassell, Cael Uebelacker

July 4th Committee

Alfred Shikany, Val Woodham

Wasson Way Bike Path

Liaison: Dave Hapner, Danielle Discepoli

Committees & Roles

Administrative

By-Law Review, Editorial Board of Review

Ad Hoc Chair:

Members: Carl Uebelacker, Janet Buening, Sybil Mullin, Alfred Shikany

Communications

Technology/Web Site, mass e-mail distribution, e-newsletter, social media, Newsletter and other print communication

Co Chairs: Norm Lewis, Janet Buening

Members: Annie Rusche, Gytis Matulaitis

Community Outreach & Development

Community Awareness, Fundraising Events, and all other similar matters, including Spring Annual Meeting and other meetings, Person(s) of the Year awards.

Chair: Alfred Shikany

Members: Danielle Discepoli, Bob Smyth, Valerie Woodham, Blair Whitney

Membership

Membership

Chair: Annie Rusche
Members: Rich Postler

East Hyde Park

All matters relating to East Hyde Park

Chair: Bob Smyth

Members: Jay Ashmore, Tim Schirming, Norm Lewis,
Valerie Woodham, Blair Whitney

Education

All matters relating to public or private schools and education.

Chair: Dave Hapner

Members: Janet Buening, Sybil Mullin, Andy Lewis

Environment

Beautification, Parks, Street Trees, Recreation, Traffic, Public Safety, Lunken Airport, and all other similar matters.

Chair: Dave Hapner
Members:
 Danielle Discepoli, Alfred Shikany, Carl Ubelacker

Finance

All matters relating to the budget, funding requests, and financial matters

Chair:

Members: Janet Buening, Andy Lewis, Bob Smyth

Nominating

Appointed by Executive Committee, as required under By Laws.

Chair: Sybil Mullin

Members: Todd Roe, Sybil Mullin, Janet Buening, Valerie Woodham

PLAN Hyde Park

Long Range Plan ad hoc committee

Chair: Janet Buening

Members: Dave Hapner, Scott Hassell, Andy Lewis, Norm Lewis, Gary Wollenweber

Traffic and Public Safety

All Matters related to traffic and safety concerns

Chair: Dave Hapner

Members: Todd Roe, Shannon Keese, Blair Whitney

Zoning

All matters relating to Zoning & building codes, property maintenance, and Urban Design District.

Chair: Gary Wollenweber

Members: Couper Gardiner, Scott Hassell, Norm Lewis, Michael Mauch, Tom Petre, Carl Ubelacker, Danielle Discepoli